“Patoloji ne demek?” sorusuna verilecek kısa cevap, “hastalık bilimi” şeklindedir. Doku, hücre ve organlarda meydana gelen, yapısal ve işlevsel değişimleri inceleyip araştırarak, altta yatan hastalığın tanısının verilmesini sağlayan bilim dalıdır.

Memorial Patoloji Merkezi; bilimsel ve klinik bilgiler ışığında hastalığın teşhisini sağlamak, hastanın takip ve tedavisi için gerekli bilgilerin raporlayarak tedavi planını şekillendirmek, tümör konseylerinde aktif rol alarak hastaların takip ve tedavisinde rol almak üzere ekip çalışması prensiplerine dayalı bir hizmet sunmaktadır.

Türkiye’de sağlık sektöründe öncü olan uluslararası alanda da pek çok ilke imza atarak dünyanın 192 ülkesinden hastaya sağlık hizmeti sunan Memorial Sağlık Grubu, 2020 yılının ikinci yarısında hayata geçirdiği ‘Memorial Patoloji Merkezi’yle, bu alanda da Türkiye’de ve dünyada referans merkezi olmayı hedeflemiştir
Hastaya özel tedavileri belirlendiği Memorial Multidisipliner konseylerinde, kanser ve kanser dışı tüm hastalıkların, tanı ve tedavi yönlendirmesinde yer alan patoloji; kompleks cerrahiler, onkolojik ameliyatlar ve radyolojik tüm işlemlerin aynı çatı altında yer aldığı merkezlerde konsültasyon hizmeti sağlamakta, klinik ve laboratuvar arasında köprü görevi görmektedir.
Merkez, ileri teknoloji ürünü sistemlerle donatılmış laboratuvarlarının yanı sıra alanında uzman ve patolojide branşlaşmış doktor kadrosuyla; öncelikle Memorial Sağlık Grubu bünyesinde yer alan 5 ildeki 11 hastane başta olmak üzere tüm Türkiye ve dünyaya hizmet sunmaktadır.
Memorial Sağlık Grubu bünyesinde yer alan kapsamlı Genetik Laboratuvarı ile yapılan ortak çalışma yürütmekte; kanser hastalarına yönelik, moleküler patolojik çalışmalar, hedefe yönelik tedavi seçeneklerinin belirlenmesi, kanser genetiği konusunda da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

PATOLOG KİMDİR?

Patoloji, kelime anlamı itibariyle (Pathos= hastalık, logos= bilim) ‘hastalık bilimi’ olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir hastalık sonucunda; hücre, doku ve organda oluşan yapısal ve fonksiyonel değişiklikleri mikroskop altında inceler, gerektiğinde, histokimya, immunohistokimya, moleküler testlerin yardımıyla, hastalıklara tanı koyar.

Patolojik inceleme için, ‘Fili tırnağından tanımak’ deyimi; çoğu durumda çok az miktardaki doku ya da sayılı hücrenin, hastalık tanısı için yeterli olabilmesi nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Benzer şekild patoloji, ‘Tek bir bir film karesinden filmin tamamını anlatmak” olarak da tanımlanabilir. Patolojik incelemedeki materyal, yapboz parçası gibidir ve uygun materyal varlığında, mikroskop altında incelenen doku, yapbozun eksik parçasını tamamlayarak tüm resmin ortaya çıkmasını sağlar.

Patoloji uzmanı ise mikroskop arkasında görülen ve hastaların hayatlarına o mikroskobun gözlüğünden baktıklarıyla dokunan doktordur. Bu nedenle patoloji uzmanları, doğrudan hasta ile değil genellikle hastaların doktorları ile temas halindedir ve “doktorların doktoru” olarak nitelendirilmektedir.