Görüntü İşleme Sistemi (Image Management System-IMS)

Dijital taranmış WSI lamların bilgisayarda incelenmesi için gerekli yazılım, HBYS ile entegre, Radyoloji, tüm laboratuvar sonuçları ve görüntüleri de içeren PACS sistemidir. Laboratuvarımızda primer patolojik tanıda kullanımı FDA onaylı Sectra ™ sistemi kullanılmaktadır.

Dijital İş Akışı

Patoloji iş akışı çok adımlı, çok operatörlü ve her ne kadar çok geniş bir teknolojik altyapıya sahip olsa da hala insanın odakta olduğu bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle örnek takibi (‘tracking’) çok önemli bir başlık olup, hasta güvenliği açısından hayati öneme sahiptir. Dijital patoloji temelde WSI slaytların hazırlanmasını içerse de WSI için öncelikle laboratuvar adımlarının standardizasyonu, iyileştirmesi, her adımın takibi, dijital iş akışı ve bunu sağlayan yazılımlarla mümkündür.

İstek HBYS üzerinden gelir ve patolojideki adımlar tamamlandığında rapor yine HBYS’ye gönderilir.

Patolojik tanı için gerekli materyaller çok adımlı ve farklı cihazların kullanımı ile hazırlanır. Bu adımlarda dijitalizasyon hasta güvenliğini sağlar. PBYS dijital patoloji iş akışında merkezi bir role sahiptir, laboratuvar içi ve laboratuvar dışındaki iletişimin kusursuz ilerlemesi için pivot rol oynar.

İş akışı HBYS-PBYS yanısıra lab içindeki cihazların da entegrasyonunu içermektedir. İmmunhistokimya ve histokimya cihazları ile PBYS entegrasyonu sayesinde, aradaki manuel işlemler sonlandırılmıştır.

Memorial Patoloji kurulumu itibarıyla %100 dijital iş akışı hedefi ile kurulmuş ve geçen 3 yılda PBYS’nin ISO15189 ve CAP kalite standartlarına uygun şekilde geliştirmesine katkı sağlamıştır.

Mevcutta PBYS laboratuvarda tüm adımların dijital yürütülmesini sağlamaktadır.

Makroskopik inceleme sırasında radyolojik görüntülere erişilebilir, dikte sistemi ile gerekli kayıtlar dijital olarak alınır,

Parafin bloklar PBYS üzerinden yazdırılır.

Döküm işlemi sırasında kimliklendirme kontrolü sağlanır ve takip yapılır

Kesit yapılırken lam ve bloklar eşleştirilir ve hastanın tüm bloklarının işlendiği takip edilir.

Teslimat ekranında vakaların atamaları dijital olarak yapılır

Hekimler iş listelerinde hastalarını takip edebilir, klinik bilgilere, endoskopik, radyolojik görüntülere anında ulaşabilirler.

Dijital Tarama cihazları

Laboratuvarımızda FDA onayına sahip Leica marka tarama cihazları kullanılmaktadır. Aperio AT2 ve GT450 tarama cihazları kullanılarak, lamlar dijital görüntü ve WSI haline getirilmektedir.

Tedarikçilerimiz